Zabývám se počítači, automatizací, kybernetikou a mechatronikou už od svých 15. let, kdy jsem posléze nastoupil na Střední průmyslovou školu v Chomutově.
Na škole mě bavily jen praktické laboratoře. Teoretická výuka byla k uzoufání nudná, deprimující a navíc pod neustálým nepříjemným tlakem netoleratních učitelů, takže se přidával stres.
Když jsem začal studovat vysokou školu v Plzni, tak jsem ze zájmu chodil do universitních laboratoří a tam se začal setkávat se skutečnými odborníky v oboru ( k mé úlevě skromnými a tolerantními). Ti mne zaujali tak, že jsem se začal o obor zajímat velmi obšírně a do hloubky. Díky jim jsem se dostal v té době ke špičkovým přístrojům a zařízením.
Vedle svého studia na vysoké škole jsem vedl radiotechnický kroužek žáků ze základních škol. Nejdříve jsem sídlili v domě pionýrů na Doubravce a na poslední dva roky jsme se přestěhovali do radioklubu Doubravka. Během čtyř let jsem se s dětmi velmi sžil a neskutečně mě to bavilo. Pro práci s dětmi jsem využíval nově nabitých znalostí na universitě. O prázdninách jsem chodil na brigádu do své budoucí práce (Výpočetního střediska Severočeských plynáren) a na dětské letní tábory. Svá studia jsem zakončil odbornou prací „Realizace Logického analyzátoru z ECL obvodů“.
Po delší praxi v Severočeských plynárnách a v dalších firmách zabývajících se ICT v září 1995 jsem nastoupil do školních laboratoří SPŠ Reslova jako odborný učitel a pracuji v nich dodnes. Už od začátku jsem měl k dispozici dvě FESTO stavebnice elektropneumatiky a jedno PLC. Postupně se laboratoř díky spolupráci s firmami FESTO, AMiT a Moravské přístroje ve formě sponzorských darů, vybavila na dnešní stav. V předložených výukových materiálech vám předkládám didaktické listy pro práci v laboratoři a současně potřebné pemzum teoretických informací pro tuto práci. Přeji vám hodně štěstí a velké vůle při zdolávání moderní technologie, kterou zde máte k dispozici. Řiďte se heslem „Štěstí přeje připraveným“. Ať vás práce v laboratoři baví stejně jako mě.
S pozdravem
Pavel Votrubec